Tłumaczenia pisemne
Dlaczego ten język niemiecki jest taki ważny?
Czy to raczej niemieccy turyści są mocno rozpowszechnieni na całym świecie, wszędzie ich widać - i słychać, dodałby ktoś złośliwy. Tam gdzie jadą Niemcy, słuchać język niemiecki. Uczcie się naszego języka niemieckiego! - zdają się mówić. Jeśli jedziesz do Niemiec , mów po niemiecku, to zrozumiałe. Jednak kiedy obywatele RFN czy Austrii przyjeżdżają za granicę – też mówią po niemiecku.
Niemieckim posługują się obywatele trzech krajów europejskich
Przecież niemieckim posługuje się ludność trzech krajów w Europie. I to wcale nie takich znów ogromnych krajów, molochów, może poza osiemdziesięciomilionową Republiką Federalną Niemiec.
Spójrzmy może na inne języki, bo nie każdy wie, że szalenie popularnym językiem oprócz angielskiego i hiszpańskiego, jest także <strong>język…portugalski</strong>! Na co dzień posługuje się portugalskim 340 milionów. Jedna trzecia miliarda z całej ludności świata, to serio wali w czachę. Nikt jednak nie uczy się portugalskiego? Ciekawe czemu, dlaczego jednak uczymy się niemieckiego. Gdyby nie to der die das, byliby już Niemcy z nas. Na pewno względy można podzielić na kategorie: ekonomiczne, geograficzne , polityczne, życiowe, niektórzy mają rodziny w Niemczech, zwłaszcza Ślązacy w ramach emigracji lat osiemdziesiątych.
Ekonomiczne przyczyny nauki języka niemieckiego
Widać je na każdej niemieckiej autobanie, zwłaszcza w Bawarii, gdzie jedna trzecia tablic rejestracyjnych jest z Polski. Nie tylko TIR-y, ale także sporo robotników, pracowników sezonowych, budowlanych, elektryków. Wielu z nich już wie, ze z Niemcem niby można rozmawiać po angielsku, bo znają doskonale angielski, ale najlepiej jest nauczyć się niemieckiego. Inaczej nic konkretnego się nie załatwi. Szkoda gonić z każdym papierem do tłumacza niemieckiego Poznań, choć czasem jest to nie do pominięcia, zwłaszcza przy tłumaczeniu dokumentów oficjalnych. Tu wszystko musi być w porządku niemieckim i napisane po niemiecku.
To dlaczego nie uczymy się hiszpańskiego albo portugalskiego, którym mówi się na sporej części globu? Cała zaludniona Ameryka Południowa? Bo siła niemieckiej gospodarki jest tu i teraz, w Europie, a zaczyna się tuż na Szczecinem. Nieuniknione związki z naszym sąsiadem oraz z Niemcami jako krajem starającym się pełnić role przywódcy europejskiego.
Obecnie powyższe zdania – pisana przed paroma laty - nabrały na jeszcze większej aktualności, wobec Brexitu i nieobecności wielkiej Brytanii w strukturach Unijnych. Co powoduje absolutną hegemonię Republiki Federalnej w polityce i gospodarce Unii europejskiej. A czy mocny sąsiad jest dla nas korzystny? Zapytałbym inaczej, czy odwrotnie stawiając sytuacje, czy Niemcom potrzebna jest samodzielnie myśląca i gospodarująca silna Polska? Albo mocna Ukraina, podczas gdy świetnie dogadywali się i dogadują dalej z Rosją? Należy odpowiedzieć sobie na to pytanie, aby zrozumieć implikacje polityki zagranicznej Niemiec i obecną sytuację za naszą wschodnią granicą. Wystarczy przejrzeć listę firm, które nawet nie zamierzają wycofać się z Rosji podczas agresji tego kraju na ukraińskiego sąsiada.
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja