Wady i zalety zawodu tłumacza część druga

W poprzedniej części rozważana temat wad i zalet zawodu tłumacza na przykładzie tłumacza pisemnego w Poznaniu – artykuł jest dostępny tutaj wady i zalety zawodu tłumacza - rozważane były wady wynikające z charakterystyki pracy tłumacza jako przedstawiciela wolnego zawodu oraz inne, typowe dla jego pracy. Jak omówiono, część wad jest odbierana mocnej jako minus przez niektóre osoby, a inni tłumacze widzą to z jaśniejszej strony. Przykładowo: samodzielność zawodowa. Dla jednych - Wolność, brak kagańca, brak szefa! Jest jak powietrze i woda, dla drugich – stanowi źródło frustracji widziana jako ciągłe wyzwanie i powód do lęku wywołanego brakiem stabilności.

A jednak - zalety bycia tłumaczem

W tej części zajmiemy się zaletami, jakie tłumacz angielskiego Poznań widzi w translatoryce jako sposobie na życie. Wspomniana już wolność i niezależność. Dalej: możliwość pracy w domu, nikt nie wymaga, aby tłumacz pisemny pracował w biurze odbiwszy rano i po południu kartę. Z resztą, przebiłby kartę parokrotnie, bo przy dużych tłumaczeniach  tłumacze wysiadują po paręnaście godzin na dobę.

- Ciekawa praca, bo tłumacz angielskiego, niemieckiego i innych języków spotyka się z naprawdę ciekawymi tematami i zleceniami.

- Poznawanie ciągle nowych zagadnień, dokształcanie się w nowych dziedzinach, które zlecenia przynoszą.  Może niektórzy tłumacze poczytają to za wadę, ale nauka dowodzi, że organ nieużywany zanika, a mózg nasz lubi się uczyć. Notabene, nic tak nie zapobiega demencji w późnym wieku, jak nauka języków obcych. Nie wszystkie tłumaczenia będą jakieś porywające i pasjonujące z pewnością, bo tłumaczymy nieraz historię różnych chorób oraz akty zgonu. Ale takie jest życie, a z drugiej strony translacje oferują bogactwo tematów i sytuacji z życia wziętych.  Mało która praca pozwala na poruszanie się w obrębie tylu zagadnień tematycznych, branżowych czy technicznych, co tłumaczenia. Widać to po forach branżowych tłumaczy. Wiadomo , że żaden tłumacz nie opanuje zagadnienia na takim poziomie jak inżynier czy lekarz ,ale i tak ma okazję poznać sporo zagadnień od środka.Ocena: 1 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja