Które Stany Zjednoczone to?

stany zjednoczone nie po angielsku

Jakiś czas temu pisząc o konsulatach obiecałem, że napiszę o Stanach Zjednoczonych. Ale, ale, o Stanach powstały tony tomów i po angielsku i po polsku, co tłumacz angielskiego Poznań może potwierdzić, poznawszy oryginały opracowań. Powiecie. Tu jednak tkwi szczegół. W Ameryce mamy bowiem dwa państwa o nazwie Stany Zjednoczone, jedno, gdzie pod gwiaździstym sztandarem w pięćdziesięciu stanach mówi się po angielsku, oraz drugie, gdzie językiem urzędowym jest hiszpański. Mowa w tym drugim przypadku o Stanach Zjednoczonych Meksyku.

Stany Zjednoczone... Meksyku!

Oficjalnie Meksykańskie Stany Zjednoczone, cytując za wikipedią, kraj bogaty  w surowce naturalne, o ponad stumilionowej ludności i mocno się rozwijający. Na północy graniczy z tymi „amerykańskimi” Stanami, jakkolwiek Meksyk też leży w Ameryce Północnej! (słuchając angielskojęzycznych quizów śmiejemy się z Amerykanów jak nie znają geografii, a nie każdy wie o tym że to kraj północnoamerykański, raczej przypisalibyśmy go o Środkowej).

Jak wspomniano, dominującym językiem w Meksyku jest język hiszpański. Gdy mówimy o hiszpańskim, wypadałoby powiedzieć o tłumaczeniach hiszpańskiego Poznań, które oferuje Biuro Meritum. A w Meksyku - dodajmy, jest to odmiana hiszpańskiego raczej, niż język którym mówi się na Półwyspie Iberyjskim. Słychać to wyraźnie - wymowa hiszapńskiego w Hiszpanii jest z gruntu inna. Tu zaś można powiedzieć, że przenikają do niego elementy indiańskie, zwłaszcza w warstwie słownikowej.


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja